Maliye Bakanı, 2018’de Sağlık’a ne kadar personel alınacak ve güvenlik soruşturmaları sorusunu cevapladı.

Maliye Bakanı Ağbal, Sağlık Bakanlığı’na ne kadar personel alınacağı henüz netleşmedi dedi. Ayrıca güvenlik soruşturmalarının da yoğunluktan dolayı uzadığını belirtti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron düzenlemenin yılbaşından önce çıkması için Hükümet olarak bir iradelerinin olduğunu belirterek, “Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Taşeron düzenlemesiyle ilgili bakanlıkların çalışmalarını belli bir noktaya getirdiklerini belirten Ağbal, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda bu konuyla ilgili toplantıların yapıldığını, burada birçok konunun gündeme geldiğini söyledi.

Kapsam da dahil olmak üzere statü, ileriye dönük haklar, sağlanacak imkanlar gibi çok sayıda başlık olduğuna işaret eden Ağbal, şöyle devam etti:

“Bu çalışmaları süratle tamamlayıp Bakanlar Kuruluna getireceğiz. Bakanlar Kurulunda da bu konularda Hükümet olarak kararımızı verdikten sonra, en kısa zamanda olacağını tahmin ediyorum, bu kanun tasarısını Meclise getirmek istiyoruz. Bu konuda yapılacak yasal düzenlemenin yılbaşından önce çıkması noktasında Hükümet olarak bir irademiz var. Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor.”

 

Bir başka soru üzerine, 2018 yılı bütçe kanununda belirlenen açıktan atama kontenjanları dahilinde Sağlık Bakanlığının personel taleplerini değerlendireceklerini anlatan Ağbal, bu konunun bir süre daha iki bakanlık arasında çalışılması gerektiğini, çünkü 2018 yılı bütçe kanunu görüşmelerinin halen devam ettiğini anımsattı.

Ağbal, “Sağlık Bakanlığında yıpranma ve özlük haklarıyla ilgili bakanlıkla geçmişte yapmış olduğumuz çalışmalar var. Son olarak ekonomi yönetimi ve Bakanlar Kurulunda bu konuda değerlendirme yapıp, o konuyla ilgili de bir adım atılacağını tahmin ediyorum.” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası dönemde sadece Sağlık Bakanlığına değil bütün kurumlara personel alırken özellikle güvenlik soruşturmalarının başlangıçta yapılmasını Hükümet olarak önemsediklerini vurgulayan Ağbal, yoğun talep olduğu için, bunun bir miktar vakit alabildiğine dikkati çekti.

Ağbal, Maliye Bakanlığı gelir uzman yardımcılığı, yükselme sınavlarıyla alakalı tasarıyı Başbakanlığa sevk ettiklerini belirterek, “Maliyedeki arkadaşlarımızı sevindirmeyi en başta Maliye Bakanı olarak ben istiyorum. İnşallah o konuda güzel gelişmeler olacak diye ümit ediyorum.” dedi.

Bilindiği üzere KPSS 2017/3 sağlık personeli alımı kapsamında 3890 lise, önlisans ve lisans mezunu kişi Sağlık Bakanlığına atanmış ve oluşan en düşük ve en yüksek KPSS puanları da açıklanmıştı.

KPSS 2017/5 12 bin 500 sağlık personeli alımı kapsamında adaylar ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanını kullanacaklar. KPSS puanları için 2016 KPSS lisans, 2017 KPSS ortaöğretim ve önlisans puanları geçerli olacaktır. Bu kapsamda son oluşan puanlar büyük önem arz etmektedir.

KPSS Ortaöğretim düzeyinde en düşük puan 68,43 olurken en yüksek puan 98,22 şeklinde oluşmuştu. Lise mezunu hemşire adayları arasında en düşük puanla atama 89,43 puanla yapılırken en yüksek puanla atama 98,22 olarak ortaya çıkmıştı.

KPSS Önlisans düzeyinde en düşük puan 80,10 ve en yüksek puan ise 89,28 olarak oluşmuştu.

KPSS Lisans düzeyinde en düşük KPSS puanı 52,41 ve en yüksek KPSS puanı ise 94,15 olarak oluşmuştu. Lisans düzeyinde hemşire alımında yerleştirmesi yapılan son adayın KPSS puanı 72,72 olurken en yüksek puanlı hemşire adayı  da 88,88 KPSS puanıyla atanmaya hak kazanmıştı.

Kpss hazırlık kursları ile ilgili tüm detaylar için Yaklaşım Kariyer Merkezini arayabilir, kurumumuzu ziyaret edebilirsiniz.