ALES

 

17 KASIM 2019 TARİHİNDE YAPILACAK ALES SINAVI İÇİN;

HAFTA İÇİ AKŞAM GRUBU

BAŞLAMA TARİHİ:  23 Eylül 2019
PAZARTESİ -SALI-PERŞEMBE-CUMA
18:15-21:45

HAFTA SONU GRUBU

 BAŞLAMA TARİHİ:  21 Eylül 2019
CUMARTESİ – PAZAR
09:00-12:30/ 13:30-17:00


Gruplarımızda ki ders saat dağılımları şöyledir;       

Matematik        88 saat

Geometri           24 saat

Mantık               32 saat

Türkçe                32 saat

Genel Tekrar     24 saat

 

Gruplar eğitim süresi boyunca;

 • 200 saatlik eğitim
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Yayın desteği
 • “Ales tadında” deneme sınavı
 • Alanında uzman Ankara’nın en iyi kadrosu

     

      DGS

 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) NEDİR?

DGS yani dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır.

DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir. Eğer son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebilirsiniz. Eğer yurt dışındaysanız (KKTC dahil) ve DGS’ye girmek istiyorsanız yine bir meslek yüksek okulu veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Açık öğretim ön lisans veya meslek yüksek okulu mezunu olup kendi bölümünüzde bir açık öğretim lisans programına yerleşmek istiyorsanız DGS’ye girmenize gerek yok çünkü kendi alanınızdan açık öğretim lisans programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

DGS eşit ağırlık türünde bir sınavdır ve sorular hem sayısal hem de sözel ağırlıklıdır. 120 sorudan oluşan sınavın 60 sorusu sayısal 60 sorusu sözeldir. Her bölümde10’ar tane mantık sorusu bulunur. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir, yanlışlar ilgili bölümlerin doğrularını götürür (sayısal için yapılan 4 yanlış sayısaldan 1doğruyu götürür). Sınav için adaylara verilen süre ise 140 dakikadır.

Sınav başvuruları genelde Mayıs ayı içerisinde meslek yüksek okulların müdürlüklerinden, ÖSYM il sınav yöneticiliklerinden ve AÖF bürolarından yapılmaktadır. Sınav tarihi ise genelde yazın Temmuz ayının 2. veya 3. Haftasın da üniversitelerin rektörlüklerinin bulunduğu şehirlerde (KKTC için Lefkoşa) yapılır.

Her üniversite dikey geçiş için %10’luk bir kontenjan ayırmak zorundadır. Bu sayı her bölüm için en fazla 5-10 kişi arası kontenjana denk geliyor. Bu sayının azlığı DGS rekabetini daha da artırmaktadır.

Sınava girecek adaylar herhangi bir kısıtlama olmadan istedikleri kadar sınava girebilirler. Bir önceki yıl girip kazanmış olsanız bile bir sonraki yıl sınava girişinizde puan kesintisi söz konusu olmaz. Sınavdan sonra başlayan tercih döneminde adayların 30 tercih hakları bulunur. Tercihlerinizi mezun olduğunuz bölüme göre YÖK’ün belirlediği bölümlere göre yapabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınav Puan HESAPLAMA

Katsayılar sınava girecek olan adayların sayısına göre her sene farklılık gösterir. Bu yüzden hesaplama her sene farklı olur. İstediğiniz bölüme girebilmek için ihtiyacınız olan net sayısı sizin AÖBP’nız (Ağırlıklı Ön lisans Başarı Puanı) ile orantılıdır. Bu yüzden istediğiniz sonucu elde edebilmek için belli bir net sayısı yoktur. İstediğiniz net belli olsa bile sınava giren aday sayısına göre değişiklik gösteren katsayılar yüzünden sınav sonucunuz hesapladığınız gibi olmayabilir.

DGS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. X yılında dikey geçiş ile bir lisans programında yerleştim bu yıl sınava girsem puanım kırılır mı?
Puan kırılması yerleşleştiğiniz yılın bir sonraki yılı için geçerlidir. Örneğin 2013 yılında DGS ile bir lisans programına yerleştiniz ve 2014 yılında tekrar sınava girmek istiyorsunuz,bu durumda öbp’niz 0.6 yerine 0.45 ile çarpılıp puanınıza eklenecektir.Daha önceki yıllarda bir lisans programına yerleşmişseniz puanınız kırılmaz,buna da örnek verecek olursak,2011 yılında sınava girmişseniz 2014 yılı sınavı için puanınız kırılmaz.
 1. DGS’de tavan ve taban puan var mıdır? DGS puanı nasıl hesaplanır?
DGS’de taban ve tavan puan yoktur,puanınızı her yıl net ortalamalarına göre değişen alan taban puanı,sayısal ve sözel netleriniz(gene her yıl değişen net puanıyla çarpılarak) ve öbp’niz oluşturur.
 1. X bölümüne girmek için kaç net yapmam gerekir?
Bir lisans programına yerleşmenizi etkileyen çok fazla dinamik vardır,mesela hedeflediğiniz bölümü tercih edecek kaç kişi var,o yılın ortalama netleri nedir,açılan yeni kontenjanlar veya o yıl kapanmış olan kontenjanlar gibi.Bu durumda X bölümüne girmek için yeterli neti önceden bilmek mümkün değildir sadece önceki yıl istediğiniz bölüme kaç netle girildiği veya daha önceki yılların(son 4 yıla bakılabilir) standart sapmalarını göz önünde bulundurarak ortalama kaç netle girildiğine bakarak bir tahminde bulunabilirsiniz.
 1. Okul birincisiyim bana ek puan gelecek mi?
Hayır ek puan gelmeyecek,2011 yılına kadar(2011 dahil) okul birincilerine tam puan yani okuldan 80 puan gelirdi fakat 2012 yılı itibariyle öbp sistemine geçildi, Kısaca bu diploma derecenizin okul puanına doğrudan etkilemesi demek. ÖBP hesaplaması şu şekilde yapılıyor;
 1. DGS’de okul birincileri için ayrı bir kontenjan var mı?
Hayır dgs’de böyle bir uygulama yok.
 1. Sınav tarihi ve başvuru tarihleri ne zaman?Nereden Öğrenebilirim?
Başvuru tarihleri genelde Mayıs sonu ve Haziran başı gibi yapılır, sınav tarihi de Temmuz ayında yapılır.
 1. Önlisans bölümüm X hangi lisans programlarına geçiş yapabileceğimi nereden öğrenebilirim?
Güncel klavuz yayımlanmış ise o klavuzdan öğrenebilirsiniz, daha yayımlanmamış ise bir önceki klavuzun TABLO-3 kısmına bakarak öğrenebilirsiniz.
 1. Açıköğretime dikey geçiş yaptım tekrar sınava girip örgün okuyabilir miyim?
Evet, sınava girip bir örgün lisans programına yerleştiğiniz takdirde örgün okuyabilirsiniz, dilerseniz bunu açıköğretimle de beraber götürebilirsiniz.
 1. Şuan lisans okuyorum,uzaktan eğitimle lisansı aynı anda okuyabilir miyim?
Hayır, lisans ile beraber uzaktan eğitim programlarını ve açıköğretimin kontenjanlı bölümlerini aynı anda okuyamazsınız.
 1. Dikey Geçiş Sınavı ile bir lisans programına yerleştiğimde kaçıncı sınıftan başlarım?
Bunu önceden bilmek zor, üniversitelerin paket ders muafiyeti veya krediniz ve ders içeriğinize bakarak muaf etme politikaları var bunun yanında YGS -LYS öğrencileri gibi hazırlıktan başlatan üniversitelerde var. Bu konuda kazanan arkadaşları referans alarak üniversiteler hakkında fikir elde edebilirsiniz.

YAKLAŞIM KARİYER DGS KURSLARI. DGS’NİN ANKARA DA YENİ ADRESİ;

2019 YILI EĞİTİM DÖNEMİMİZ DGS KURSLARIMIZ OCAK AYINDA BAŞLIYOR. SINAV TARİHİNE KADAR DEVAM EDEN KESİNTİSİZ SÜRECİMİZDE TOPLAM 250 SAATLİK EĞİTİM15 DENEME SINAVI, YAYIN DESTEĞİ VE ANKARA’NIN PROFESYONEL KADROSU İLE SİZLERİ BAŞARIYA ULAŞTIRIYORUZ.

 

BAŞLAMA TARİHİ
HAFTA İÇİ GRUPLARI HAFTA SONU GRUPLARI
08,01,2019 15,12,2018

 

HAFTA İÇİ SABAH/ÖĞLE (PZT-ÇAR)
09:00-12:30 14:00-17:30

 

HAFTA İÇİ AKŞAM (PZT-ÇAR-CUMA)

18:30-21:15

HAFTA SONU GRUPLARI
CUMARTESİ – PAZAR
08:30-12:00/ 12:30-16:00/16:30-20:00