Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren ve tam adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı olan ALES,  ilkbahar döneminde 1 ve sonbahar döneminde 2 olmak üzere yıl içerisinden toplamda 3 kez yapılır.

Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir

Sınavlarda adaylara sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir test uygulanacaktır. Sınav Türkçe olacaktır. Her iki bölüm tek kitapçık halinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını, her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına işaretleyeceklerdir. Sınavda uygulanacak testin sözel bölümünde 50’şer sorudan oluşan bir test yer alacaktır; sayısal bölümünde ise 50’şer sorudan oluşan bir test yer alacaktır. Bütün adaylar, iki testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda en az 100 soru cevaplandırmış olacaklardır.

 

 

 

 

03 MAYIS 2020 TARİHİNDE YAPILACAK ALES İÇİN;

 

HAFTA İÇİ AKŞAM GRUBU

 

BAŞLAMA TARİHİ : OCAK 2020
PAZARTESİ – SALI – PERŞEMBE – CUMA
18:15 – 21:45

 

 

 HAFTA SONU GRUBU

BAŞLAMA TARİHİ : OCAK 2020
CUMARTESİ – PAZAR
09:00 – 12:30 \ 13:30 – 17:30

 


Gruplarımızda ki ders saat dağılımları şöyledir;     

TÜRKÇE 32 SAAT
SÖZEL MANTIK 16 SAAT
MATEMATİK 88 SAAT
GEOMETRİ 24 SAAT
SATISAL MANTIK 16 SAAT
GENEL TEKRARVE SORU ÇÖZÜMÜ  24 SAAT
TOPLAM 200 SAAT

  

 

 Gruplar eğitim süresi boyunca;

  • 200 saatlik eğitim
  • Profesyonel rehberlik hizmeti
  • Yayın desteği
  • “Ales tadında” deneme sınavı
  • Alanında uzman Ankara’nın en iyi kadrosu